Sterlin ve İngiliz varlıkları alt üst oldu

Tahviller düştü ve İngiltere’deki piyasa oyuncularının, daha fazla mali teşvik beklentileri arasında İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) hızla yükselen enflasyon hedefine şüpheyle yaklaşmasıyla, 37 yılın en düşük seviyesine geriledi.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in hükümetin vergi indirimleri ve harcamalarla ekonomiyi canlandırma planlarını ana hatlarıyla açıklamasının ardından, 5 yıllık tahvil getirileri 51 baz puan artarak yüzde 4.07’ye çıkarak verilerin tutulduğu 1992’den bu yana en büyük artışı kaydetti. Sterlin de dolar karşısında %2’den fazla düşerek 1985’ten bu yana en düşük seviyesini gördü.

Allianz Global Investors Portföy Yöneticisi Mike Riddell, “Yükselen tahvil getirileri ve düşen sterlin kombinasyonu çok endişe verici bir kombinasyon çünkü piyasaların Birleşik Krallık için bir risk primiyle fiyatlandığını gösteriyor” dedi. .

Öte yandan, piyasa aktörleri, politika yapıcıların BOE faiz artırımları konusundaki pozisyonlarını güçlendirerek para politikalarını çok daha agresif bir şekilde sıkılaştırma ihtiyacına yatırım yapıyor. Buna göre, Kasım ayında Kwarteng’in konuşması öncesinde 75 baz puan olan faiz artırımı beklentisi, konuşma sonrasında 100 baz puan artırılacağına dair yüzde 80 olasılık olarak fiyatlanıyor.

Liz Truss hükümeti, İngiltere’nin 1972’den bu yana en radikal vergi indirimi paketini hazırlayarak hem işçi ücretlerini hem de kurumlar vergisini düşürdü. Ancak stratejistler, artan borç yığını İngiltere’yi açığını finanse etmek için yabancı sermaye akışlarına daha bağımlı hale getirdiğinden, bunun para birimi ve tahviller üzerinde daha fazla baskı oluşturacağından endişe ediyor.

Leave a Comment