SON DAKİKA HABER: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV’de – Son Dakika Türkiye Haberi

Flaş Haber! Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV yayınında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ve ABD ile temasları, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler, Putin’in kısmi seferberlik duyurusu gibi gündemdeki birçok konuya ilişkin soruları yanıtladı.

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

TÜRKİYE ŞANGAY’A ÜYE OLACAK MI?

“Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var. Türkiye AB üyeliği için tüm yükümlülüklerini yerine getirirken, AB’nin fasılları açmaması diskalifiye yaratıyor. AB üyelik sürecinin devam etmesini istiyoruz. Türkiye üye olmasa bile AB zaten Avrupa ülkeleriyle ticaretini sürdürüyor ve devam edecek.AB tarafının yapıcı bir konumda olması gerekiyor.Bir seçim noktasına takılıp kalmak istemiyoruz.AB üyeliği Türkiye’nin stratejik tercihidir.

RUSYA’NIN KISMİ SEFERBERLİK KARARI

Donetsk ve Luhansk’taki duruşumuz, daha önce Kırım’daki duruşumuzla aynı. Rusya’nın yapmak istediği referandumu tanımıyoruz. Rusya pazarlık yapmak, parçaları yeniden düzenlemek istiyor. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ediyoruz. Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız. Türkiye, savaşı bitirmek için çabalayan tek ülkedir. Savaş başladığında tahminimiz savaşın uzun süreceği yönündeydi. Şu anki tablo savaşın devam edeceği yönünde.

ENERJİ DEĞİŞİMİNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ

Türkiye’nin savaşta her iki tarafla yaptığı müzakereler sonucunda tahıl koridoru anlaşması ve esir değişimi gibi önemli kazanımlar elde edildi. Tutuklu değişimi müzakereleri 3, 3,5 ay önce başladı. Sorun çözülene kadar kamuoyuna açıklama yapmadık. Cumhurbaşkanımız tutuklu değişimi için liderlerle sürekli temas halindeydi. MİT mübadele sürecinde çok önemli bir rol oynadı. Esir değişimi Ukrayna’nın Lviv kentine gittiğimizde gerçekleşecekti. 200 isim vardı, 15 isim anlaşılamadı. Sonra o liste daraldı, Liviv’e yetişemedi. Sonunda 5 isme düştü. Türkiye’ye 5 isim getirmek için teklifte bulunduk. 5 kişi için işlem tıkanacaktı ama bizim formülümüzle çözüldü. 5 isim Türkiye’ye getirildi ve savaş bitene kadar burada garantimiz altında kalacaklar. Toplamda 215 rehine veya esir kaldı. Bunlardan 11’i uluslararası vatandaş. 215’te Suudi Arabistan üzerinden serbest bırakılan uluslararası vatandaşlar da var. 2 ABD, 2 İngiliz ve 1 Belçikalı var.

PUTİN’İN TAHIL KORİDORUNDA İTİRAZI

Tahıl koridorunda Rusya’nın kendi gemilerine el konulacağı endişesi vardı. Ancak müzakereler sonucunda Türkiye bu endişeleri gidermiş ve müzakereler sonucunda bir anlaşma imzalanmıştır. Türkiye bu savaşı bir an önce bitirmek için tüm imkanlarını seferber ediyor.

TÜRK BANKALARINA YAPTIRIM TEHDİTİ

İddiaların hiçbir dayanağı yok, yaptırımlar ihlal edilmedi. Türkiye’ye bulaştırılmaya çalışılıyor. Mir kartı, Rus turistlerin Türkiye’de harcadıkları bir karttır. Burada diğer turistler başka kartlar kullanıyorsa, Rus turistler de burada bu kartları kullanıyor.

ŞAM İLE SİYASİ DİYALOG KURULACAK MI?

Şu anda Suriye ile siyasi temas için bir plan yok. İstihbarat temas kuruyor. Türkiye’nin Suriye konusundaki tavrı nettir. Astana süreci devam ediyor. Anayasa çalışmaları devam ediyor.

ABD İLE F-16 GÖRÜŞMELERİ

ABD yönetimi satışa çok hevesli. Bize göre oylamaya giderse hem kongreden hem de senatodan geçecek. Satış yoksa, her zaman alternatiflerimiz vardır.

YUNAN BÖLÜMÜNE SİLAH AMBARGOSU YAYINLANDI

Bu konudaki rahatsızlığımızı ilgili mercilere ilettik. ABD’nin Kıbrıs Rum tarafını ödüllendirircesine ambargoyu kaldırması kabul edilemez.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİÇOTAKİS’İ GÖRECEK Mİ?

Başkan siyasette kapıyı asla kapatmayan bir liderdir. Diplomaside de böyledir. Karşı taraftan yapıcı bir adım görürse, kendisi iki adım atar. 6-7 Ekim’de Prag’da bir toplantı olur mu bilmiyorum. Yunan tarafının adımlarına bağlı. Şu anda Miçotakis ile planlanmış bir toplantı yok.

İSRAİL İLE NORMALİZASYON ADIMLARI

Filistin konusunda değişen bir duruşumuz yok. Biz iki devletli çözümden yanayız. Hem Filistin devletinin kurulması hem de İsrail’in güvenliğinin korunması konusundaki duruşumuz devam ediyor. Bir İsrail Başbakanının 15 yıl sonra iki devletli bir çözüm ilan etmesini önemli buluyoruz. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, en çok Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini geliştirmesini istediklerini söyledi.

Doğal gazın Türkiye’den geçmesi için görüşmeler devam ediyor. Avrupa da doğalgazın Türkiye’den geçmesini istiyor.

İRAN’DA MAHSA AMIN ETKİNLİKLERİ

Yaşanan ölüme üzüldüm. İran tarafının sağduyuyla hareket edeceğine inanıyorum. Kişinin seçimi önemlidir. Toplumsal barışı ön planda tutan bir tavır sergilemek tercihimizdir.

AZERBAYCAN-ERMENİ GERİLİMİ

Umarız çatışmalar savaşa dönüşmez. Bundan sonraki sürecin müzakerelerle ilerleyeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin rolü belli, biz bu süreçte her zaman Azerbaycan’ın yanında olacağız. Ermenistan Başbakanı Paşinyan bugüne kadar yapıcı bir duruş sergiledi. İçerideki baskıları taşıyarak buraya getirdi. Seçim kazandı. Aliyev ile olan süreci iyi gidiyor. Barış ve istikrar ortamının devamını diliyoruz. Bakanlar New York’ta bir araya geldi. Azerbaycan’ın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ermenistan ile de temaslarımız devam ediyor. Sonuca götürecek adımları hızla atmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Paşinyan ile Prag’da görüşebilir. Cumhurbaşkanımızın görüşmesinin katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ermeni diasporasının barış sürecine katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Son dakika gelişiminin detayları çok yakında ntv.com.tr’de…

Leave a Comment