Selahattin Demirtaş’tan Davutoğlu’na: Yüreğin üşümüyor mu?

DUVAR – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan yargılandığı dava bugün Küçükçekmece 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş’la ilgili şikayetinden vazgeçtiğini açıkladı. Ancak duruşmada Davutoğlu’nun şikayetine devam ettiği ve mazeret ileri sürdüğü mahkeme salonunda anons edildi.

Demirtaş, 2015 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ‘YPG Fırat’ın batısına hareket edecek’ sözleri nedeniyle sanık olarak yargılandı. Bu sözler üzerine Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Masha Amini’yi anarak konuşmasına başlayan Demirtaş, kadınların mücadelesine destek olmak ve protestoya katılmak için saçlarını kazıttığını açıkladı.

Demirtaş, duruşmada, “Çok insani bir şey ifade ettim. İfade özgürlüğünü kullanmak için konuşuyorum. Bugün esasa ilişkin görüşünü savunmak istiyorum. Ahmet Davutoğlu muhalefet lideri ve keşke burada olsaydı. Bunun ne kadar hassas olduğuna dair bir açıklaması var.Başbakan iken davalarla ilgili şikayetini geri çektiğini söyledi.Şikayetini geri almadığı tek kişi benim.Şimdi Davutoğlu yine şikayet ediyor. Şaşırdım bir sonraki duruşmada muhatap olarak kendisinden haber almak isterim Hakkımda 47 dava açıldı 6 yıl haksız yere tutuklu kaldım 10 bin yıldan fazla hapis cezası siyasi tutukluyum Ahmet Davutoğlu’na hakaret ediyorlar. Davutoğlu’na sormak istiyorum, yüreğin üşümüyor mu? Tam olarak amacın ne? Yapmak isterdim. Sana nezaret ettiğim için bunca yıldır yargılanıyorum. hiç hata yaptın değil mi? Hepsi karşı çıktı mı? şimdi muhalefette.”

Demirtaş, Davutoğlu’nun bir sonraki duruşmada duruşmaya katılmasını istediğini ve Küçükçekmece’deki duruşmaya da katılmak istediğini belirtti.

Avukat Ramazan Demir, AHİM’in hak ihlaline ilişkin kararlarını açıkladı. Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı 23. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin AİHM kararlarının kendileri için bağlayıcı olduğunu söyledi.

Duruşma 4 Kasım saat 14:00’e ertelendi.

‘DAVUTOĞLU ‘KAMU DAVADIR’ DESE DE ŞİKAYET DEVAM ETMEKTEDİR’

Selahattin Demirtaş’ın Küçükçekmece 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki savunmasının tam metni şöyle:

“Sayın Ahmet Davutoğlu bugün bir muhalefet partisinin genel başkanı. Keşke burada olsaydı. Tam olarak neyden şikayet ediyor, ne kadar ceza almamı istiyor, neden ceza almamı istiyor? Yaptığı açıklamalar var. İktidara gelirse, ifade özgürlüğünün ne kadar önemli olduğu, nasıl korunacağı, ne kadar hassas olduğu konusunda çok açıklamaları var.Bunları bir sonraki duruşmada resmen dosyaya sunacağız.Yine Sayın Davutoğlu başbakanlık döneminde kendisine yöneltilen hakaret suçlamalarının tamamına karşı şikayette bulundu.Çekildi.Bir söz için beni dövdü.Yargılandım.Hala şikayet ediyor.Kamuoyunda şikayetçi olmadığımızı söylese de, bu bir kamu davasıdır evet burada belirtmek isterim ki şikayetinden vazgeçse de resen başlayan bir kamu davası olsa da şikayeti devam eder hayretler içinde kaldım bir sonraki duruşmada Sayın Davutoğlu’nu masasında görmek ister misiniz? Bu mahkeme salonunda ve ondan suçlamanın tam olarak ne olduğunu, beni tam olarak neyle suçladığını ve ona nasıl hakaret ettiğimi dinleyin. Çünkü şu ana kadar hakkımda 47 dava açıldı. 144 soruşturma yürütüldü. Bunlardan 47’si davaya dönüştü. 6 Yıldırım, haksız yere tutukluyum. AHİM Büyük Daire’nin kararına göre siyasi tutukluyum.

‘TAM OLARAK NE KADAR CEZALANDIRILMAMI İSTİYORSUN?’

10 aydır yargılandığım davalardan biri olan Ahmet Davutoğlu’na hakaret. Cumhurbaşkanına hakaret, 3 buçuk yıl. Biri 4 yıl 8 ay örgüt propagandası olmak üzere toplam 9 yıl hapis cezasına çarptırıldım. Bunlardan biri sonuçlandırıldı. 6 yıl tutuklu kaldım, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldım. Ancak halen 38 ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 10.000 yıldan fazla hapis cezasıyla yargılanıyorum. Sayın Davutoğlu’nun buradan gelip gelmediğini yüz yüze sormak istiyorum. Bütün bunlara rağmen yüreğin üşümüyor mu? Tam olarak nasıl cezalandırılmamı istiyorsun? Henüz üşümedin mi? Amacınız tam olarak nedir? Tam olarak ne yapmaya çalışıyorsun? Kendimi buna göre savunmak istiyorum. Çünkü doğrudan şikayetinizle başlamamış olsa da, bu soruşturmaya, dosyaya dahilsiniz. Şikayetçi sensin, benim cezalandırılmamı istiyorsun. Bu nedenle, bunca yıldır, muhalefet lideri olarak sizi denetlediğim ve Anayasa ve Meclis tüzüğünün bana verdiği yetkiyle sizi denetlediğiniz için eleştirdiğim için bunca yıldır yargılanıyorum. sen başbakanken yaptığın hareketler ve hareketler hakkında herhangi bir rapor veya soruşturma yoktu. Başbakan olarak hiç hata yaptınız mı? Bütün hatayı muhalefet olarak biz mi yaptık? Şimdi muhalefette ne düşünüyorsun? Bunu çok merak ediyorum. Bu nedenle bir sonraki oturumda kendisine tebligat yapılmasını ve duruşmaya davet edilmesini talep ediyorum. Bir sonraki seans için şartlar uygunsa oradaki salona gelmek isterim. SEGBİS ile değil Küçükçekmece Adliyesi’nde bulunmak istiyorum. Sayın Ahmet Davutoğlu ile bu konuyu mahkemeniz önünde bizzat görüşmek istiyorum. Bu aşamada söyleyebileceğim tek şey bu.”

GELECEK TARAFTAN VAKA AÇIKLAMASI: ŞİKAYET YOK VE VAKA KATILIM TALEP EDİLMEZ

Gelecek Partisi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık döneminde kamu görevlisi olması nedeniyle dava dosyasının savcılık tarafından resen açıldığı belirtildi. Gelecek Partisi’nin Davutoğlu’nun davaya şikayet etmediğini ve davaya katılım ve takip talebinde bulunmadığını belirten açıklaması şöyle:

“Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili şikayette bulunmadı, davaya katılma ve takip talebinde de bulunmadı. Avukatlarımız davaya katılma talebinde bulunmadı ve duruşmalara katılmadı. Hukuki durum bu olsa da Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının bu konuyu görmezden gelerek kamuoyuna yanlış ve yanıltıcı bilgiler vererek hukuku siyasi bir konuma sürüklemeye çalışmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca milletimiz bilsin ki, Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu kutuplaşan sosyal psikolojiyi sağlıklı bir zemine oturtmak için tüm kişisel davalarından çoktan vazgeçmiştir.”

Ancak duruşma salonunda Davutoğlu’nun şikayetinin devam ettiği ve avukatlarının mazeret ileri sürdüğü açıklandı.

Leave a Comment