Satrançta skandal! Şampiyon hamle yaptı ve maçtan çekildi… Konuşursam başım büyük belaya girer

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’li genç büyükusta Hans Moke Niemann, geçtiğimiz Pazartesi katıldığı online satranç turnuvasında dünya şampiyonu Magnus Carlsen ile karşı karşıya geldi.

Niemann maçı iki geleneksel piyon hamlesiyle açtı. Norveçli rakibin satranç kitaplarında bile görülmeyen karşı hamlesi herkesi şok etti: Carlsen ikinci hamlesinde hiçbir açıklama yapmadan maçtan çekildi.

Ancak profesyonel satranç dünyasını yakından takip edenler, Carlsen’in kararının buzdağının görünen kısmı olduğunun farkındaydı. Çünkü dünyanın en seçkin beyinlerinin oluşturduğu satranç camiası neredeyse bir aydır büyük bir skandalla sarsılıyor.

Dilerseniz en başa dönelim “Ne oldu?” sorusunun cevabını verelim.

Her şey Eylül ayının ilk haftasında oldu Carlsen’in St. Louis’deki Sinquefield Kupası’nda Niemann’a karşı oynadığı maçı kaybetmesiyle başladı. Bundan önceki 53 maçta yenilmeyen Carlsen, bu yenilgiden birkaç saat sonra daha da şaşırtıcı bir şey yaptı ve turnuvadan tamamen çekildiğini duyurdu.

class=”medyanet-inline-adv”>

HİLE İDDİALARI HIZLA YAYILIYOR

New York’ta yaşayan lise öğrencisi Niemann, maç sonrası yaptığı açıklamada, bu galibiyetin onun hızlı ilerleyişinin bir göstergesi olduğunu belirterek, “Bana karşı kaybetmek dünya şampiyonu için bir utanç olmalı. Onun adına üzüldüm. “

Öte yandan, Carlsen çekilme kararının nedeni konusunda net bir açıklama yapmasa da, satranç dünyası satır aralarını çabucak okudu. Niemann’ın maçta hile yapmasına karşılık Carlsen’in bu şekilde davrandığı iddiaları hızla yayıldı.

Örneğin, dünya klasmanında 6. sırada yer alan ABD’li büyük usta Hikaru Nakamura, Wall Street Journal’a “Sanırım Magnus, Hans’ın hile yaptığını düşünüyor” dedi ve suçlamaların “kanıtlanmamış” olduğunu söyledi.

İlerleyen günlerde camiadan birçok kişinin spekülasyonlara karıştığı büyük bir skandal patlak verdi.

Magnus Carlsenclass=”medyanet-inline-adv”>

MOURINHO HER ŞEYİ VİDEO İLE ANLATTI

Carlsen’in 5 Eylül’de attığı bir tweet de alevleri körükledi. Carlsen’in tweetine eklenen minik video, “Turnuvadan emekli oldum, Saint Louis Satranç Kulübü’nde oynamaktan her zaman zevk aldım ve gelecekte geri dönmeyi umuyorum” dedi. Videoda ünlü teknik direktör Jose Mourinho, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hakemlerin takımı aleyhine aldığı kararlardan duyduğu memnuniyetsizliği “Konuşmamayı tercih ederim. Konuşursam içerde olacağım” sözleriyle dile getiriyor. büyük bela.”

Satranç camiasından bazıları Carlsen’in daha fazla açıklama yapmasını talep ederken, internet dedektifleri Niemann’ın geçmiş maçlarını inceledi ve şüpheli hareketlere izin verdi. Bunu bir sonraki seviyeye taşıyanlar, Niemann’ın çeşitli pozisyonlara yaklaşımını anlamaya çalışarak kendi oyun sonrası analizini bile incelediler.

class=”medyanet-inline-adv”>

Sinquefield Cup yetkilileri tarafından gelişmiş yazılımlarla yapılan incelemelerde Niemann’ın oyununda herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmedi. Buna rağmen organizasyon yetkilileri, Carlsen’in üstü kapalı suçlamaları nedeniyle etkinlikte güvenlik önlemlerini artırdı. Örneğin oyun yayınlarına 15 dakikalık bir gecikme uygulandı ve bu da oyuncuların dışarıdan destek almasını zorlaştırdı. Ek olarak, şüpheli radyo frekansları için ekstra taramalar eklendi ve oyuncular mekana girmeden önce metal dedektörlerinden geçirildi.

Niemann turnuvadaki ilk üç maçından ikisini kazandı, ancak sonraki altı maçta kaybetti veya berabere kaldı.

ESKİ MAÇLARA BAKILDIĞINDA GERÇEK AÇILDI

class=”medyanet-inline-adv”>

Öte yandan Niemann, gerçek hayattaki maçlarda Carlsen’i veya başka bir rakibini aldattığını defalarca açıkça reddetti. Ancak, daha önce çevrimiçi yarışmalarda iki kez “yasadışı destek” aldığını kabul ederek, bunları “gençlik hataları” olarak nitelendirdi. Niemann’ın üyeliğini askıya alan Chess.com’dan yapılan açıklamada, genç Amerikalının karıştığı dolandırıcılık olaylarının kapsamının çok daha geniş olduğuna dikkat çekildi.

Chess.com CEO’su Danny Rensch tarafından imzalanan açıklamada, “Niemann ile onunla ilgili kararımızla ilgili ayrıntılı kanıtlar paylaştık. Bu, onun maçlardaki hilelerinin boyutu ve sayısı hakkında Chess.com’da yaptığı açıklamayla çelişen bilgileri içeriyor.” ifadeler kullanılmıştır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Satrançta skandal Şampiyon hamle yaptı ve maçtan çekildi... Konuşursam başım büyük belaya girer

Hans Moke Niemann

YENİDEN GELİYORLAR

Tüm bunlardan sonra Carlsen ve Niemann’ın bu kez online bir maçta karşı karşıya geleceği açıklandığında tüm nefesler tutulmuştu. Pazar günü başlayan Julius Baer Generation Cup’ın favorisi Carlsen, ikinci turnuvayı izleyen herkesin merakla beklediği maçta boy gösterdi.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi beklentiler boşa çıktı ve maç Carlsen ikinci hamlesini yapmadan sona erdi.

Turnuvanın canlı yayınında yaşanan olay da izleyenleri oldukça etkiledi. Birden ekrana “Carlsen kayboldu” yazıldı ve kamera kapandı.

Kadınlar Grandmaster unvanını kazanan Tania Sachev’in canlı yayında verdiği tepki, maçı izleyen herkesin şaşkınlığını yansıttı. “Ne oldu? Ne?” Sachev, “Magnus Carlsen oyunu bıraktı, ayağa kalktı ve sahneyi terk etti… Şu anda bildiğimiz tek şey bu,” dedi Sachev.

Carlsen’in temsilcileri ve kendisine birden fazla dünya şampiyonluğu kazandıran eski teknik direktörü Peter Heine Nielsen, yorum taleplerine yanıt vermedi.

CEP TELEFONU OLAN HERKES BUNU YAPABİLİR

Bu noktada akla bir soru geliyor: Satrançta hile nasıl yapılır ve bu hile nasıl gizlenir? Cevap hepimizin cebinde, çantalarında ve hatta belki de bu haberi okurken elinde.

Son 20 yılda satranç teknolojisi o kadar ilerledi ve o kadar mobil hale geldi ki, akıllı telefonu olan herkes Carlsen’i yenecek kadar güçlü yazılımlarla web sitelerine erişebilir. “Satranç motorları” olarak adlandırılan bu sitelerin bilgi işlem gücü o kadar büyük ki oyunun çok ileri aşamalarını saniyeler içinde tahmin etmek mümkün.

ABD’li büyük usta Maurice Ashley Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Cep telefonuna yüklenen herhangi bir satranç yazılımı, dünya şampiyonunun oynadığından bile daha iyi hamleler önerebilir.”

Satrançta skandal Şampiyon hamle yaptı ve maçtan çekildi... Konuşursam başım büyük belaya girer

Rus Vladimir Kramnik de hile yapmakla suçlandı

TUVALETTE EN ÇOK KOPYALAYANLAR

Peki oyuncu maç sırasında satranç motoruna nasıl erişiyor?

İşin ironisi şu ki, bu mükemmel teknolojileri kullanmanın yolu çok sıradan ve modası geçmiş yöntemlerden geçiyor. Stratejik düşünme dehası olarak kabul edilen oyuncular, çoğu durumda banyo molası vererek ve gizlice telefona bakarak hile yapmakla sınırlıdır.

Örneğin, 2006 Dünya Şampiyonası sırasında Veselin Topalov’un takımı Vladimir Kramnik’i çok fazla tuvalet molası vermekle suçladı. Suçlama kanıtlanamadı, ancak çözüm olarak organizatörler, oyuncuların aynı tuvaleti kullanmaları yönünde bir kural getirdi.

Üst düzey satrançtaki tek tuvalet skandalı da değildi. Dünya Satranç Federasyonu 2019 yılında aldığı bir kararla Bangladeş ve Çek Cumhuriyeti’ni de temsil eden Letonyalı büyükusta Igors Rausis’i tuvalette akıllı telefon kullandığı için yarışmalardan men etmişti.

PANDEMİDE HİLE REKORLARI KIRILDI

Pandemi döneminde pek çok turnuvanın online ortama taşınması, tuvalet kırma sorununu gündeme getirdi ancak hile devam etti ve hatta patladı. Elbette hileyi yakalamak için kullanılan araçlar da hızla geliştirildi.

Chess.com tarafından Kasım 2020’de yapılan açıklamada, adil oyun kurallarını ihlal eden 18.000 hesabın 30 gün içinde kapatıldığı bildirildi. Bu sayı, sitenin kuruluşundan bu yana görülen en büyük aylık hile olayı olarak kayıtlara geçti. Açıklamada, kapatılan hesapların sahiplerinin bir kısmının sıradan oyuncular, bir kısmının ise büyük usta olduğu belirtildi.

Ancak en üst düzeydeki fiziksel turnuvaların bile kolaylıkla aldatılabilmesi, satrancın geleceği için büyük bir tehlikedir. Bir suç ortağı, bir satranç motoru, birkaç gelişmiş iletişim cihazı olan herkes bunu yapabilir.

Ashley, “Böylesine utanmazca bir hareket yapmak için tek ihtiyacınız olan gelişmiş bir iletişim cihazı,” dedi.

KÜÇÜK BİR TİTREŞİM YETERLİ

Dışarıdan kesinlikle görünmeyen kulaklıklardan, sadece takan kişinin hissedebileceği kadar hafif titreşen aletlere kadar birçok cihaz bu amaç için kullanılabilir. Bazıları o kadar küçüktür ki ayakkabılarda kolayca saklanabilirler. Maçı canlı izleyecek ve satranç motorunu kullanarak bir sonraki oyuncuya iletecek böyle bir cihazın yanına bir asistan eklenirse herkes şampiyonluk için oynayabilir.

Yetkililerin oyuncuyu suçüstü veya tuvalette yakalaması dışında, bir büyükustanın masa oyunlarında hile yaptığını kanıtlamak çok zordur. Maçların önemli bir kısmı, maçın ortasına düşen ve dengeyi değiştiren belirsiz kombinasyonlarla kazanılıyor veya kaybediliyor.

Bunun pratikte anlamı, hile yapan oyuncunun yalnızca birkaç kritik hamle için desteğe ihtiyacı olmasıdır. Çok hafif bir titreşim, oyuncuya “Piyonunuzu değil, atınızı oynayın” mesajını gönderir. Söz konusu kişi bir büyükusta olduğu için, satranç motorunun hangi parçayı işaret ettiğini anladığı anda neden bu hareketi yapması gerektiğini kolaylıkla anlayabilir. Bu noktada yapılması gereken tek şey atı alıp siyah veya beyaz karelerden birine taşımaktır.

Carlsen’in çekilmesinin ardından Sinquefield Cup yetkililerinin aldığı güvenlik önlemlerini yukarıda sıraladık. Bununla birlikte, satranç camiasının önde gelen isimleri, bir adım daha ileri gitmeyi talep ediyor, yayınlarda daha uzun gecikmeler ve oyuncular üzerinde daha sıkı kontroller uyguluyor. Rus büyükusta Ian Nepomniachtchi’nin “soyunma odasında çıplak oynama” şakası teklifi de buna işaret ediyor. Şaka olsa da Nepomniachtchi’nin bu sözleri, hile yapma ihtimalini bile ortadan kaldırmak için ne kadar aşırı tedbirlerin alınması gerektiğini açıkça göstermektedir.

Satrançta skandal Şampiyon hamle yaptı ve maçtan çekildi... Konuşursam başım büyük belaya girer

Nepomniachtchi ve Carlsen geçen yıl Dubai’de karşı karşıya geldi

Leave a Comment