Rusya’da kısmi askeri seferberlik ilan edildi: Kremlin sözcüsü Peskov’un oğlu askere gitmeyi reddetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün açıkladığı kısmi seferberlik ilanı Rusya’da gerginlik yaratırken, 2 Rus gazeteci, bu kararın ardından Rus siyasetçilerin çocuklarının askere gidip gitmeyeceğini merak etti.

Sosyal medyada politika programları yapan Rus gazeteci Dmitry Nizovtsev, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un 32 yaşındaki oğlu Nikolay Peskov’u telefonla aradı.

Kendisini Rus ordusundan askeri komiser olarak tanıtan Rus gazeteci, Nikolay Peskov’a kısmi seferberlik çağrısı üzerine askere alınacağını ve saat 10:00’da askeri birliklere teslim olması gerektiğini söyledi.

Nikolay Peskov ise aramayı reddederek, “Yarın saat 10:00’da tabii ki gelmeyeceğim. Ben Peskov’um. Orada olmamam gerektiğini anlamalısınız. Bunu farklı şekillerde çözeceğim. Genel olarak, neler olup bittiğini ve hangi haklara sahip olduğumu anlamam gerekiyor.”

Kendisini Rus askeri komiseri olarak tanıtan gazeteciye verdiği yanıtta gönüllü askerlik hizmetine rıza göstermeyen Nikolay Peskov, “İnan bana ne sizin ne de benim buna ihtiyacımız var. Vatanımı savunmakta bir sorunum yok. Oradaki pozisyonumu anlamanız gerekiyor. Bazı siyasi koşulları anlamanız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından sunulmuştur.

Leave a Comment