Midenizin en büyük düşmanı! Soğanı böyle yemeyin

Gastrit ve reflü semptomları benzer olsa da reflü hastalığı çok daha şiddetli bir hastalıktır. Bu nedenle reflü hastaları gastritli hastalara göre çok daha fazla şikayetle mücadele etmek zorunda kalabilirler. Bu şikayetlerden biri de mide ekşimesidir.

Sadece yemeklerden sonra değil, gün içinde de midede biriken asitler yemek borusuna kaçtığı için mide yanar. Diyetisyen Elif Bilgin Baş konu hakkında bilgi verdi.

YÜKSEK YAĞLI BESİNLER

Yüksek yağlı yiyecekler mide ekşimesine neden olabilir. Yüksek yağlı yiyeceklerin mide ekşimesini tetikleyebilmesinin iki yolu vardır. İlk olarak, yemek borusu ve mide arasında bir bariyer görevi gören kas olan yemek borusu sfinkterini gevşetebilirler. Bu kas gevşediğinde mide asidi mideden yemek borusuna kaçabilir ve mide ekşimesine neden olabilir. İkincisi, yüksek yağlı yiyecekler hormon kolesistokinin (CCK) salınımını uyarır. Bu hormon ayrıca alt özofagus sfinkterini gevşetebilir ve asit reflüsüne neden olabilir.

iStock-180258510

Ayrıca kolesistokinin hormonu, yiyeceklerin daha iyi sindirilebilmesi için midede daha uzun süre kalmasını teşvik eder. Ne yazık ki, bu aynı zamanda mide ekşimesine neden olabilen asit reflü riskini de artırabilir. Bunun sadece yağ açısından zengin sağlıklı gıdalar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir. Bu aynı zamanda yüksek yağlı kızarmış yiyecekler ve paketlenmiş yiyecekler için de geçerlidir.

SEKİZ

Nane tüketiminin mide ekşimesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bir çalışma, yüksek dozda nane ve asit reflü semptomları arasında bir bağlantı buldu. Şaşırtıcı bir şekilde, nane alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine araştırmacılar, nanenin yemek borusunu tahriş ederek mide ekşimesine neden olabileceğine inanıyor.

iStock-1226248888

500’den fazla kişi üzerinde yapılan bir başka araştırma, günlük nane çayı tüketenlerin mide ekşimesi riskinin iki kat daha fazla olduğunu buldu. Bununla birlikte, nane ve mide ekşimesi arasında bir bağlantı olduğuna dair sınırlı kanıt vardır. Nanenin mide ekşimenizi daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bundan kaçınmak en iyisidir.

ÇİKOLATA

Çikolata, mide ekşimesi için başka bir yaygın tetikleyicidir. Yüksek yağlı yiyecekler gibi, çikolata da alt özofagus sfinkterini gevşetebilir. Bu, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca çikolata, “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotonin içeren kakaodan yapılır. Ne yazık ki, serotonin alt özofagus sfinkterini de gevşetebilir. Son olarak, çikolata ayrıca teobromin ve kafein bileşikleri içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini gevşemesi için uyarabilir.

iStock-155285564

BAHARATLI YİYECEKLER

Genellikle kapsaisin adı verilen ve sindirim hızını yavaşlatabilen bir bileşik içerirler. Bu bileşik, yiyecekleri midede daha uzun süre tutar ve sindirimi yavaşlatır. Bu aynı zamanda mide ekşimesi için bir risk faktörüdür. Ek olarak, baharatlı yiyecekler zaten iltihaplanmış bir yemek borusunu tahriş edebilir ve bu da mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir. Bu yüzden mide ekşimeniz varsa baharatlı yiyecek alımınızı azaltmak en iyisidir.

SOĞAN

Özellikle çiğ tüketilen soğan, mide ekşimesi için bir tetikleyicidir. Bu listedeki diğer yiyecekler gibi, soğan da alt özofagus büzgen kasını gevşetebilir ve bu da asit reflü ve mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Ek olarak, soğan, geğirmeye neden olabilecek zengin bir fermente lif kaynağıdır. Geğirme, asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Fermente edilebilir lifli soğanlar, sindirim sorunlarını tetikleyebilen bir grup bileşik olan FODMAP’lerden oluşur.

iStock-845873104

KAHVE

Bazı insanlar kahve tüketirken mide ekşimesi yaşayabilir. Kahvenin, asit reflü ve mide ekşimesi riskini artırabilen alt özofagus sfinkterini gevşettiği gösterilmiştir. Bazı araştırmalar, kafeinin suçlu olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, çalışmalar sadece kafeinin etkilerine baktı ve semptomları tetiklemeyebileceğini buldu. Bu durumda kahvede bulunan diğer bileşiklerin sorumlu olabileceği düşünüldü. Diğer çalışmalar kahve ve reflü semptomları arasında bir bağlantı bulamadı. Araştırma sonuçsuz olsa da, kahveyi tolere edebiliyorsanız, bundan kaçınmanıza gerek yoktur. Kahve reflü ve mide ekşimesi gibi problemler geliştirirse, bundan kaçınmak veya alımınızı sınırlamak en iyisidir.

iStock-493685876

karbonatlı içecekler

Gazlı içecekler de mide ekşimesinin yaygın nedenleridir. Araştırmalar, bu içeceklerin yemek borusu büzgen kasını gevşetebileceğini ve mide asidini artırabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, bilim adamları 15.000’den fazla kişinin uyku düzenini gözlemlediler ve yaklaşık %25’inin gece mide ekşimesi yaşadığını buldular. Daha fazla araştırmadan sonra, araştırmacılar gece mide ekşimesinin gazlı alkolsüz içecekler içmek de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu keşfettiler. Başka bir araştırma, gazlı içecek tüketen kişilerin mide ekşimesi gibi reflü semptomları geliştirme riskinin %69 daha yüksek olduğunu buldu.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kaşıntılı egzamanız son bulacak!  Anında çözecekKaşıntılı egzamanız son bulacak! Anında çözecek
Günlerdir konuşuluyor!  İstanbul'u karıştıran olayda flaş gelişmeGünlerdir konuşuluyor! İstanbul’u karıştıran olayda flaş gelişme
AK Parti'de böyle bir niyet yok!  Herkes bu iddiayı konuşuyordu AK Parti’de böyle bir niyet yok! Herkes bu iddiayı konuşuyordu

Leave a Comment