Japonya 24 yıl sonra ilk kez müdahale etti

Japonya, para politikasının ABD ile farklılaşması nedeniyle yenin değer kaybetmesinin ardından 1998 yılından bu yana ilk kez döviz piyasasına müdahale etti.

Döviz piyasaları başkanı Masato Kanda Perşembe günü yaptığı açıklamada, ani ve tek taraflı hareketler nedeniyle döviz piyasasına müdahale edildiğini duyurdu. Yen, hareketin ardından dolar karşısında yüzde 1.1 değer kazandı.

FED’in politika faizini 75 baz puan artırma kararının ardından Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) ultra düşük faiz oranlarını korumasıyla, parite 1998’den bu yana ilk kez 145’i aştıktan sonra müdahale geldi.

Japon yetkililer son haftalarda sözlü uyarılarını artırdı. Kanda ayrıca Perşembe günü, hükümetin harekete geçmeye hazır olduğunu ve her an piyasaya gizlice müdahale edebileceğini söyledi. BOJ bu ay döviz piyasasında bir “oran kontrolü” gerçekleştirdi, bu genellikle doğrudan müdahaleden önce geldiği düşünülen bir hareketti.

İhracat avantajı için kandırıyordu

Döviz müdahalesi, ticaret ortakları tarafından ihracatçılarına para birimi avantajı sağlamak için daha zayıf bir para birimini göz yumduğu ve hatta teşvik ettiği için eleştirilen Japonya için uzun süredir alışılmadık bir hareket olarak görülüyor.

Japonya’nın yen üzerindeki son müdahalesi, paritenin 146’ya ulaştığı ve kırılgan ekonomiyi tehdit ettiği 1998 Asya krizi sırasında oldu. Öte yandan, ülke 2011 yılında 130 parite civarında olan para birimini zayıflatmak için müdahalede bulunmuştur.

Bu yıl dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden yen, G-10 ülkeleri arasında en kötü performans gösteren para birimi olurken, BOJ yüksek enflasyonu dizginlemek için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselten ve faiz oranlarını sabit tutan Fed’den ayrıldı. alt.

Leave a Comment