FED’in faiz kararı piyasaları derinden sarstı! Necmettin Batırel yorumladı: 2 ayda patlar, etkisi 5 yıl sürer

ABD Merkez Bankası (Fed) 5. kez faiz artırdı ve dünya ekonomilerinde fırtınalara neden oldu. Özellikle Euro’da ciddi kayıplar yaşanırken, altında da dikkat çekici düşüşler yaşanıyor. Öte yandan Dolar/TL kuru kritik seviye olan 18,35’i aştı. Peki FED faiz artırarak ne yapmak istiyor? TGRT Haber’in haberine göre: Türkiye Programında Türkiye Gazetesi ekonomi yazarı Necmettin Batırel, Fed’in kötü bir sınav verdiğini belirterek, “ABD ekonomisi küçüldü. Siyasi, sosyal ve ekonomik krizler yaşanıyor. Bu süreç 5 yılı buluyor” dedi.

FED KÖTÜ BİR DENEME VERDİ, TÜRKİYE DOĞRU YAPTI

‘Fed’in enflasyonun artacağını hesaplamayı geciktirerek hata yaptığını’ belirten Batırel, bu nedenle karar almakta geciktiğinin altını çizerek, “Küçük faiz artırımlarıyla ilerleyebilirdi. Fed kötü bir test yaptı. Tüm dünyayı peşinden sürükledi” dedi. Batırel, Fed’in faiz artışının nedenlerini şöyle açıkladı: “Faiz oranları yükselince borçların ödenmesi gecikiyor. Öte yandan vatandaşlar, yüksek faiz oranları nedeniyle paralarını bankada tutuyor. Böylece dolaşımdaki para azalır ve enflasyon düşer. Bu, hastayı yatağa bağlamak içindir. ABD ekonomisi küçülüyor, tüm dünyanın başı belada. AB’deki şirketler birer birer kapanmaya başladı. Türkiye faizleri yükseltmemekle doğru olanı yapıyor” dedi.

TOKİ PROJESİ EKONOMİYE DİP VERECEK
ABD ekonomisindeki daralmanın etkilerinin 5 yıl süreceğini belirten Batırel, AB’de siyasi ve sosyal krizlerin başladığını söyledi. 2-3 ay içinde insanların sokağa çıkacağını belirten Batırel, “İngiltere çalışmaları 4 güne indirdi. Türkiye’de tam tersi bir tablo var, fabrikalar yetişemiyor” diye konuştu. TOKİ sosyal konut projesinin ekonomiye doping olduğunu belirten Batırel, “İnşaat sektörü 250 sektörü peşinden sürüklüyor. Büyük bir özveriyle üstlenildi. cesaret.”

Bu hafta piyasalarda faiz kararı fırtınası esiyor. FED başta olmak üzere dünya genelinde 25 merkez bankası faiz oranlarına karar verecek. Nitekim vatandaşların gündeminde “Yani altın daha da düşecek mi?”, “Dolar ne kadar olacak?” soruları içerir. “Gümüş attan olumlu yönde farklılaşacak” diyen finansal analist İslam Memiş, altın yatırımcısına kritik uyarılarda bulunarak, “950 TL’ye kadar düşebilir” dedi.

İlginizi çekebilir → ABD FED’in son dakika faiz kararı: Fed’in faiz kararına ne oldu? Fed faiz kararını açıkladı! → TIKLAYIN

Leave a Comment