Faiz artışı baskısı altında – Bloomberg HT

Altın, birçok merkez bankasının enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırma kararını takip etmesiyle dalgalı bir görünüm sunuyor.

Haftanın son işlem gününe 1.671 dolardan başlayan altının onsu bu seviye civarında seyrediyor.

Spot altın Perşembe günü doların düşmesi ve tahvil getirilerinin Japonya para birimini desteklemek için döviz piyasasına müdahale etmesiyle yükselmesinin ardından yüzde 1,1 kadar düştü.

Kıymetli metal iki yılın en düşük seviyesinde işlem görmeye devam ederken, doların rekor seviyelerde kalması nedeniyle ayı piyasasına girebileceği değerlendiriliyor.

“Leke altındaCommtrendz Risk Yönetim Hizmetleri Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, parasal sıkılaştırmanın altını tutmayı daha maliyetli hale getirmesi nedeniyle zayıflığın devam etmesi muhtemel” dedi. Ancak Rusya-Ukrayna savaşındaki durgunluk endişeleri ve tırmanış fiyatları destekleyebilir” dedi.

FED’in fiyat artışlarını kontrol altına alma çabalarını takip eden İsviçre, Norveç ve İngiltere merkez bankaları da faiz artırım kararlarını açıkladı. Dolar ile fiyatlanan faizsiz kıymetli maden, genellikle dolar ve faiz oranları ile olumsuz etkileşir.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya şunları söyledi: “Küresel görünümün kötüleşmesi ve Wall Street’in tahvil getirilerinde bir zirve görmeye yakın olduğumuza dair güveniyle, altın güvenli liman olma yolunda ilerliyor. Kıymetli metal 1660 dolar seviyesinde devasa bir desteğe sahip ve fiyatlar burada tutabilirse zaman içinde 1700 dolar seviyelerine kadar yükselebilir. ” ifadelerini kullandı.

Leave a Comment