Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ekonomi gündemiyle ilgili görüşme

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın İstanbul’da ekonomi gündemine ilişkin bir toplantı yapmayı planladığı bildirildi.

Reuters’i bilgilendiren kaynaklar toplantıda Rusya ile anlaşmalar, genel ekonomik durum, borsa, yaptırımlar ve MIR gündemde. olacağını belirtti.

Mevcut politikalarda; Net ihracat, istihdam ve yatırım amaçlı kredilere öncelik verilirken, kalıcı bir cari fazlaya ulaşılacağı ve bu dengenin enflasyonda kalıcı bir düşüş getireceği öngörülmektedir. Bu alana girmeyen kredilere ek tahvil ihracı zorunluluğu getiren son adımlar ile döviz sonrası kredi ve tahvil piyasalarında kamu denetimi de önemli ölçüde artmıştır.

Enflasyon yüzde 80’in üzerinde seyrederken, TL’deki değer kaybı yavaşlayarak da olsa devam ediyor. Bu kapsamda yarın gerçekleşecek toplantıyı ve piyasalardaki olası sonuçları yakından takip edecek.

Reuters’e bilgi veren kaynaklardan biri, “Erdoğan yarın İstanbul’da ekonomik gündemli bir toplantı yapmayı planlıyor. Rusya ile yapılacak anlaşmaların gündeminin, ekonominin genel durumu, borsa ve yaptırımların görüşülmesi bekleniyor. Ayrıca MIR sistemi de masaya yatırılacak. Gündemde olacak” dedi. söz konusu.

RUSYA VE MİR

Rus Mir banka kartları, bazı bankalar kullanımlarını askıya almış olsa da çalışmaya devam ediyor.

Türkiye’de İş Bankası ve Denizbank, ABD’nin yaptırımları Mir sistemini işleten şirketin başkanını da kapsayacak şekilde genişletmesinin ardından yaptırımların kullanımını askıya aldı.

Mir, Türkiye’ye gelen Rus turistler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Mir’i kullanan bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yer almaktadır.

RUSYA İLE ANLAŞMALAR

Türkiye, hem Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirmek hem de dünyaya etkilerini azaltmak için çaba sarf ediyor. Bu kapsamda ABD’den Özbekistan’a giden Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüştü.

Çin ve Rusya liderliğindeki Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmayı hedeflediğini belirten Erdoğan, Akkuyu nükleer santralinin yapım işlerinin yeniden IC İçtaş’a verildiğini belirtti.

RUSYA’DAN YAPTIRIMLAR

Bir NATO üyesi olarak Türkiye, Moskova ile Kiev arasında bir denge kurma çabası kapsamında hem Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştiriyor hem de Ukrayna’ya silah yardımı yapıyor, Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı çıkıyor ve Rusya ile ticari, turistik ve yatırım ilişkilerini sürdürüyor. .

Bazı Türk şirketleri Rusya pazarından çekilen batılı şirketlerin varlıklarını satın alırken veya almayı teklif ederken, birçoğu Rusya’daki büyük varlıklarını korudu.

Batılı ülkeler, Rus şirket ve şahıslarıyla olan ticari ilişkileri nedeniyle Türk iş dünyasının yaptırım riskiyle karşı karşıya kalabileceğinden endişe duyduklarını belirtiyor.

PAZARLIK ETMEK

Yüksek enflasyon ortamında yatırımcılara en yüksek reel getiriyi sunan ve yılbaşından bu yana banka hisselerinin öncülüğünde yüzde 100’e yakın yükselen Borsa İstanbul’un “histerik yükselişi”, sert satış dalgasıyla kesintiye uğradı. son günlerde.

Kaldıraçlı pozisyonlar nedeniyle borsada keskin düşüşler yaşandı. Vadeli işlemler nedeniyle günlük yaklaşık 1,5 milyar TL’lik teminat eksikliği yaşandı.

GENEL EKONOMİK DURUM

Yüksek enflasyon ortamında hükümet, güçlü noktalarından biri olan bütçeyi kullanmaya ve önümüzdeki dönemde kullanıma kaynak hazırlamaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın kredileri bono yükümlülüğüne getiren adımların ardından Hazine, bankalardan neredeyse tek haneli borç alabilir hale geldi. Hazine’nin uzun vadeli dolar ve TL cinsinden borçlanma maliyetleri yüzde 10 civarında ve artık birbirine çok yakın.

Bütçeden beklenen adımlar arasında asgari ücret artışı, emeklilik yaşı ve sosyal yardımlar öne çıkıyor.

OVP’nin yakın zamanda güncellenen verilerine göre 2022’nin 461 milyar TL bütçe açığı ile tamamlanması öngörülüyor. Bütçe yılın ilk sekiz ayında 33 milyar TL fazla verdi. Bütçe her yılın son ayında ilk 11 ayı aşan açık verir. Bu yılın son 4 ayında bu oran OVP’ye göre 500 milyar TL daha fazla bütçe açığı anlamına geliyor. Aralık ayında açığın daha da belirginleşeceği genel beklentidir.

Leave a Comment