Cem Küçük, geçen yıl faiz düştüğünde doların uçtuğunu, şimdi ise öyle olmadığını söyledi. Bunu görenler doların düştüğüne inanacaklar.

Merkez Bankası dün faiz kararını açıkladı ve faiz oranını yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirdi. Banka faizi indirdikten sonra dolar 18.40 seviyelerine kadar çıktı.

Merkez Bankası bir önceki kararında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13,00’e çekmişti. Bu kararın ardından dolar yeniden yükselmeye başladı.

Hükümete yakınlığıyla tanınan gazeteci ve Türk gazete yazarı Cem Küçük, bugünkü yazısında dikkat çekici bir çıkış yaptı.

Küçük, “Geçen yıl faiz indirildiğinde dolar uçuyordu, şimdi uçmuyor. Döviz korumalı mevduat çıkınca dolar bir süre 12 TL’ye düştü. Sonra tekrar 18 lira oldu. koşullar geçen yıl olsaydı, belki dolar uçardı.” söz konusu.

Devam Küçük, “Ülkeye 24 milyar dolar girdi. Bu çok büyük bir rakam. Dört gün önce Hazine uygun faizle 26 milyar TL borçlandı. Bu iyi haber.” Söz konusu.

Türkiye, Batı’dan farklı olarak faiz oranlarını düşürüyor. “Amerika Merkez Bankası, faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Avrupa Merkez Bankası da aynı hamleleri yapıyor. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, faiz oranlarını yükseltmenin işe yaramadığını söyledi. “O yazdı.

Küçük makalesinde şu ifadeleri kullandı:

Tabii ki, ABD ve AB’nin yaptıklarının işe yarayıp yaramadığını görmek biraz zaman alacak. Ama bizim için durum şu:

Değişim geçen yılki gibi değil. O yüzden fazla artmıyor. Geçen yıl faiz oranlarının düşeceği haberi bile para biriminin uçması için yeterliydi. Bakalım ne olacak?

MERKEZ BANKASI DÜN DOLAR YÜKSELİŞİ KARARINI AÇIKLADI

Dün 8 lira 36 senti aşan dolar Merkez Bankası’nın faiz kararını beklemeye başladı. Dolar günlerdir adım adım yükseliyordu. Geçen hafta yükselişe geçen dolar, 20 Aralık 2021’deki kara günün ardından birer kuruş artışla aynı rakamlara geldi. Dolar o gün 18 lira 36 sente yükselmişti. Ardından kabine toplantısının ardından 12 lira 18 kuruşa düştü. Bu arada birçok küçük yatırımcı zarar gördü. 11.10 itibarıyla dolar 18.3643’ten işlem gördü.

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar kuru yükselmeye başladı. Kararın ardından 18,40 lira ile yeni bir rekora ulaşan dolar, 14:04 itibarıyla yüzde 0,33 artışla 18,38 liradan işlem gördü.

Leave a Comment